Vrijeme nastanka prave čipke pada u doba renesanse, razdoblja kada se u umjetnosti napušta teški srednjovjekovni kolorit, pa se i u oblikovanju tekstila tražila nova ljepota jednostavnosti i čistoći bjeline. Bijela platnena tkanina tako postaje dominantna za izradu pojedinih ukrašenih dijelova muške i ženske odjeće. Mjesto nastanka prvih čipaka područje je Europe. Čipka na iglu nastanila se na Mediteranu, s Venecijom kao ključnom točkom, dok se izrada čipke na batiće istodobno javlja na području zapadne Europe u Belgiji i Nizozemskoj.
Čipkarstvo se u Hrvatskoj pojavljuje istovremeno kao i ostaloj Europi. Samo je razvojni put tehnologije na prostoru Hrvatske bio različit od onoga u ostaloj Europi.
Pučko otvoreno učilište „Dr. A. Starčević u svom programu rada već dugi niz godina održava radionice tradicijskih zanata s ciljem očuvanja istih. Tako je 16. I 17. 3. 2018. održana radionica Sunčane čipke . U radionici su sudjelovale polaznice iz Gospića i Otočca pa su uz zadovoljstvo stručne suradnice Veronike Filipec iz Zagreba prvi motivi Sunčane čipke ugledali svijetlo dana. Polaznice su pokazale veliko zanimanje za čipkanje što je veliki poticaj voditeljici radionica u Pučkom otvorenom učilištu Dragici Rogić da se radionice čipkanja održavaju i dalje.